Tuesday, November 6, 2007

Nieco vseobecne o Ghane

ahojte,

tak sa konecne hlasim po sto rokoch s par riadkami, tentokrat o mojich postrehoch ako to tu v Ghane vlastne fici. Kamaratka ma poprosila o par riadkov do seminarky, no a ked som to uz raz napisala tak som si povedala ze preco to rovno neuverejnit, takze tu to je:

Vzdelanie
Co sa mi na Ghancanoch velmi paci je, ze vzdelanie si nesmierne vazia a vedia, ze ak do svojho vzdelania investuju, maju sancu na ovela lepsi zivot ako ich rodicia a stari rodicia. Mozno jednym z dovodov preco si vzdelanie velmi vazia je aj fakt, ze skoly su platene. Od zakladnej skoly, cez stredoskolske vzdelanie az po univerzity, nezavisle od toho, ci je skola privatna alebo statna, kazdy plati rocny poplatok, ktory sa zvysuje so stupnom vzdelanosti a popularnosti danej vzdelavacej institucie.
Vacsina Ghancanov studuje strednu skolu mimo miesta svojho bydliska a vacsina strednych skol je oddelenych na cisto dievcenske skoly alebo cisto chlapcenske skoly. Existuju aj zmiesane stredne skoly, ale oddelene prevazuju.
Univerzity su uz zmiesane a studenti byvaju priamo na Campusoch (vramci arealu skoly). Campusy su vacsinou velmi obrovske (na nase pomery), taky priemerny univerzitny campus na 10 000 studentov a viac.
Studenti maju moznost vybrat si z mnohych smerov a zamerani, je tu vela studentov Business fakult, velmi popularna je tiez Technicka univerzita, potom Computer Science, Actuar science, Mathematics & Statistics, Accounting, Psychology, Social science etc..
Od druheho stupna vyssie je cely vyucovaci proces v anglictine. Na vysokej si mozu pribrat dalsie jazyky ak chcu, francuzstinu, rustinu, cinstinu, spanielcinu, etc.. Vacsina vsak ovlada iba anglictinu a potom ich domace lokalne jazyky, jeden-dva. Dokopy ich maju iba v Ghane 79.

Zdravie
Najcastejsim ochorenim je malaria, ktoru beru asi tak ako my chripku. Proste s malariou vyrastli a tak to neberu tak tragicky ako my cudzinci.
Tiez ako aj v inych africkych krajinach, HIV AIDS je pomerne rozsirene ochorenie, pozitivne vsak je, ze vysokoskolski studenti (s ktorymi vdaka AIESECu som vacsinou v kontakte) su velmi uvedomeli a maju velmi dobru znalost o HIV AIDS. Tiez osveta je celkom dobra, aspon tu v hlavnom meste, billboardy upozornujuce na ochorenie, spevaci ktori podporuju bezpecny sex atd..
Velkym problemom su tu otvorene kanaly popri cestach s odpadovou vodou - jednak je to velmi nehygienicke a jednak je to rojisko komarov a roznych chorob.
Par rokov dozadu vlada spustila obrovsku kampan na pitie zdravotne nezavadnej vody (balena po pol litry v plastikovych vreckach) a predavana za dostupnu cenu. Toto sposobilo viditelne zlepsenie zdravotneho stavu obyvatelstva, vyvstal z toho vsak iny problem, a to poletujuce prazdne vrecka od vody vsade na uliciach.
Celkovo co sa tyka zivotneho prostredia, hlavne mesto je velmi znecistene najma kvoli exhalatom z aut (vacsinou stare modely z Europy a Ameriky, 10 rokov a starsie, neexistuje tu nic take ako emisne kontroly) no a spalovanie odpadov je tu zalezitost kazdeho domu osobitne, jednoducho to zhrnu na jednu kopu pred dom alebo tak, a spalia vsetko spolu, plasty, papier, plechovky, ... Z toho unika do ovzdusia mnozstvo jedovatych plynov. Tiez vacsina pobrezia pri hlavnom meste je znecistena z odpadovych vod ktore z mesta prudia priamo do mora, bez cisticiek.

Doprava
Co sa tyka mestskej dopravy tu v Accre, hlavnom meste, tak premava tu niekolko autobusov (nieco ako nasa MHD). No ale napriklad ja som tu este nikdy ziadnym takym autobusom nesla a tato doprava az taka rozsirena a popularna nie je. Co tu pouzivaju takmer vsetci je TRO TRO. TRO TRO je v podstate taky mini bus (na Europske pomery 6 az 12 miestne, na Ghanske pomery tu do jedneho TRO TRA natlacia aj 16-20 ludi) - no a predstav si taku tradicne stavanu Africanku s velkym zadkom a este dietatom na chrbte, a v tych horucavach, no nie je to zrovna najpohodlnejsie, plus vsetko hrka, natriasa sa cele TRO TRO (spravidla su tieto auta riadne stare a clovek sa sam seba pyta ze ci sa cele TRO TRO nahodou nerozpadne pri dalsej jame..), hudba na plne pecky a tak.. velmi africke :). No ale je to lacny a viac menej spolahlivy druh dopravy. Nemaju tu nic take ako zastavky na TRO TRO (iba na autobusy), proste ludia vedia trasu TRO TRA, a cakaju niekde po ceste. Mavanim ruky TRO TRO zastavis, nasadnes, po ceste od teba "Mate" (pomaha vodicovi v prevadzkovani TRO TRA) vypyta prislusnu sumu penazi a potom ked chces vystupit zakricis nazov miesta a "Bus stop". Po meste su roztrusene TRO TRO stanice kde sa vsetky TRO TRA stretavaju a odtial vyrazaju na vsetky strany do ulic.
Vela ludi to pouziva auta, a ti co si to mozu dovolit, pouzivaju taxiky. Vzdy treba zjednavat predtym ako clovek nastupi. Taxikari nemaju nic take ako taxametre a ludia ich zastavuju priamo na ulici.
Stav ciest sa velmi zlepsil oproti minulym rokom a tak sa ine mesta stavaju dostupnejsimi. Problemom su tu obdobia dazdov, kde ku konci tohoto obdobia je vacsina ciest uplne znicenych a treba ich vsetky obnovit. Tiez spravidla cesty mimo Accry su v lepsom stave ako priamo v hlavnom meste.
Na medzimestsku dopravu ludia vyuzivaju vacsinou cestnu dopravu - autobusy patriace spolocnosti STC alebo potom obdobu TRO TRA, ale na vacsie vzdialenosti (o trochu pohodlnejsie) - tieto auta volaju jednoducho "Ford".
Maju tu zeleznicu ale je dost zastarala a vacsina Ghancanov vlakom v zivote necetovala.
Taktiez existuje vnutrostatna letecka doprava, ale ta je prilis draha, cize drviva vacsina Ghancanov si to nemoze dovolit.
Ghana ma jedno medzinarodne letisko v Accre - Kotoka Airport, ktore spaja Ghanu s vacsinou Africkych aj mimoafrickych krajin. Napriklad denne sa lieta do UK, Holandska atd..

Hygiena
Ako je to tu s hygienov. To tazko posudit a velmi to zavisi od daneho jednotlivca. Z ich kultury vyplyvajuc, prava ruka sa pouziva iba na jedenie a pozdravy atd.. Je to taka “preferovana” ruka. Lava sluzi na osobnu hygienu na toalete a je nepripustne pouzivat ju na pozdravy ludi, a jedenie. Berie sa to ako urazka. Ludia jedia drvivu vacsinu jedal rukami (respektive pravou rukou) a ked pouzivaju pribor, tak iba lyzicu.
Ak to mam vseobecne posudit, v porovnani s nami Europanmi si Africania prilis na hygienu nepotrpia, napriklad mnohi si ruku pred jedlom neumyju, vacsinou az po jedle. Mnoho ludi (najma muzi, ale aj vela zien) moci priamo na ulici, do otvorenych kanalov, co je pre vacsinu nas cudzincov jeden z prvych kulturnych sokov a na hygiene to isto vobec nepridava.
Co sa tyka zdravotnictkych zariadeni, koncentracia nemocnic je najvacsia v hlavnom meste, cim dalej od Accry, tym je nemocnic menej a menej, napriklad obyvatelia odlahlych dedin na severe (kde je ovela vacsia chudoba ako tu na juhu) musia cestovat aj desiatky a stovky kilometrov k najblizsej nemocnici.

Korupcia
Korupcia je tu pomerne velky problem, najma vo vladnych instituciach. Typickym prikladom su miestni policajti – staci im dat maly obnos penazi a su slepi voci akymkolvek nedostatkom na vasom vozidle.
Problemom je napriklad to, ze v Ghane neexistuju Obcianske preukazy – planuju ich zaviest buduci rok. Taktiez vlada vynaklada obrovske sumy na osvetu v oblasti Registrovania narodenych deti a mrtvych ludi. Vodicske preukazy tu napriklad policajti skoro vobec nekontroluju, a tak je uplne bezne, ze ludia jazdia s vodicakom ktory stratil platnost aj niekolko rokov dozadu. Alebo ich so sebou pri soferovani ani vobec nemaju.
“Korupcia” v istej forme je taktiez sucastou ich kultury – ludia radi darovavaju male “pozornosti”, na zaklade ktorych potom ocakavaju “male sluzby”. Toto je tu verejne akceptovany postup v biznise aj v inych oblastiach zivota.
Stupen korupcie je vsak dost relativny pojem. V porovnani s inymi africkymi krajinami je na tom Ghana velmi velmi dobre. Ekonomicky rast je jeden z najvyssich v celej Afrike a co je najdolezitejsie, je tu mier. Celkovo su Ghancania velmi mierumilovny narod. Zivotnu pohodicku si nadovsetko cenia.

Chudoba
Chudoba je velmi viditelna, najma ked clovek pride zo “Zapadneho sveta”. Nezamestnanost je velky problem, vela ludi predava Tovar na ulici, nosia vsetko na hlavach, je to velmi africke.. Tito poulicni predavaci robia svoj biznis ilegalne, ale vlada im to toleruje, je to vzdy lepsie ako keby mali kradnut alebo nerobit vobec nic.
Vela ludi tu zije z menej ako 1 USD denne, co je oficialne OSN vyhalsene ako hranica chudoby. Zivotne naklady nie su vysoke, ale zase zavisi od vyplaty (ak nejaka je). Napriklad ja s mojou vyplatou stazistu 300 USD mesacne (s ubytovanim zdarma), si tu zijem velmi velmi dobre.
Vyplata zavisi najma od stupna vzdelania. Priemerne ludia zamestnani v kancelarii s ukoncenym stredoskolskym vzdelanim zarabaju 100 az 150 USD mesacne. Ludia s ukoncenim Bakalarom od 150 USD do 300 USD. A ludia s ukoncenym Masters priemerne 600 USD az 1200 USD. Zavisi to samozrejme velmi od spolocnosti. Ak je to nadnarodna firma, tak vyplaty su vyssie. Na nekvalifikovane prace ako upratovacky a soferi aut (takmer kazda firma ma vlastnych soferov a takmer kazda domacnost 1 a viac upratovaciek) je vyplata okolo 50 USD az 100 USD mesacne. Tiez som sa napriklad stretla s tym, ze upratovacky v domacnostiach mali dohodu so zamestnavatelom – ubytovanie a strava zdarma, neplatena praca po dobu 2-3 rokov a potom im zamestnavatel zaplati stredoskolske vzdelanie – vyucenie sa nejakemu remeslu (1-2 roky – napriklad krajcirka je rozsirene zamestnanie pre zeny aj muzov). Toto sa mozno nam Europanom nezda ako vyhodna dohoda, ale pre ludi, ktori prichadzaju najma zo severu Ghany, kde je velka nezamestnanost je to to vyborna moznost. Bud by boli doma nezamestnani, alebo pridu do hlavneho mesta kde sa o nich dana rodina postara a este maju zaistene aj dalsie vzdelanie.
Osobne dost tazko znasam vidiet chudobu na vlastne oci, deti ktore nechodia do skoly, nosiac tazke bremena od malicka aby pomohli rodicom a mali co jest, zeny predavajuce svoje telo, ludia zobrajuci na ulici, ktori tak stravia cely zivot. Postihnuti ludia to v Ghane tiez nemaju lahke, vacsinou ich vidiet na krizovatkach a na staniciach ako zobru od ludi z aut peniaze.
Co tu ale funguje ako kvazi socialny system su velke rozvetvene rodiny, ktore podporuju chudobnejsich pribuznych napriklad tym, ze zoberu k sebe domov neter, synovca, ktori im pomahaju okolo domacnosti a rodina im na oplatku plati skolne a oni sa mozu vzdelavat.
Ako som spominala, rodina ktora ma co i len trochu penazi, ma hned sluzku, co i len za male peniaze a takto sa navzajom podporuju.
Po celej krajine tiez existuje obrovske mnozstvo neziskoviek, medzinarodnych aj lokalnych, casto nabozensky zalozenych, ci uz krestanskych alebo moslimskych.


Rozvoj krajiny ako takej
Ghana sa jednoznacne rozvija, ekonomicka situacia sa zlepsuje. Staci len trochu hladat a clovek najde vsetko. Klimatizovane obchody na “europsky” styl, drahe kaviarne a restauracie, biznismeni prevazajuci sa vo velkych jeepoch (jeep je tu znamka toho ze clovek nieco znamena). Najviac zarazajuce su asi tie kontrasty medzi bohatymi a chudobnymi. Na jednej strane cesty je prach a pozlatany stol kde zena predava ovocie a na zemi sa hraju jej tri deti, sporo odete a hladne a na druhej strane tej istej ulice sa do vysky tyci sklenena budova obrovskej banky.
Najvacsiu chybu ktoru my Europania mozeme spravit je, podcenovat potencial Africkych krajin ako aj sucasny stupen rozvoja.
Biznis tu je, moznosti su nekonecne, pracujem v klimatizovanej kancelarii s pocitacom a internetom neustale k dispozicii, mame telefony, fax, auta so sofermi, zmluvy s klientami atd.. Jednoducho to, co najdete aj v akejkolvek zapadnej firme.
V Ghane sa doteraz tazi zlato, su to povrchove bane vlastnene vacsinou zahranicnymi firmami. Tiez je Ghana jednym z najvacsich svetovych vyvozcov kakaam, takze tu najdete mnozstvo plantazi. Taktiez je tu vela tropickeho ovocia, ananasy, banany, marakuja melony a pomarance su tu take bezne ako jablka u nas doma.
Tento rok celila Ghana energetickej krize, pretoze vacsina elektrickej energie je produkovania vodnou elektrarnou na rieke Volta, no a tento rok boli obrovske sucha, takze bol nedostatok vody. Preto bola elektricka energia nieco vyse pol roka dodavana podla dopredu oznameneho rozvrhu. V case ked som do krajiny prisla ja, bola elektrina dodavana 24 hodin non stop, potom 12 hodin bez elektriny (od 6 do 18), dalsi den elektrina 24 hodin non stop a potom 12 hodin bez elektriny (od 18 do 6 rano). Momentalne je situacia stabilizovana a elektrinu mame k dispozicii stale. Este vzdy sa stava ze elektrinu hocikedy pocas dna/noci vypnu, co je sposobene poruchami generatorov. Priemerne sa takyto vypadok udeje raz za tyzden, dva a trva okolo pol hodinky.

4 comments:

Lukas Horvath said...

no ty kokso dlhy clanok, ale uplne super ... nazoaj stal za to ... vdaka

Bárbara said...

ahoj!
vidim, ze mas blog!
...and I add your blog to my links :)

(sorry, but I'm still fighting to learn some basic czech... hehehe)

how are things in Ghana?

all the best!!

Vesely Vanoce!! a krasny novy rok!! :)

Ola said...

hey Hausitta!

More in English, please!!!

I understand a little bit, cuz it's not so far from Poish ;)

Cool blog :D

Unknown said...

ahoj Peti, si ok? ziaden mail od teba for sooooo long...
Sasa