Tuesday, March 25, 2008

Novinky z Ghany :)

Mili priatelia!

Ako vidite ghanske KAKRA KAKRA (pekne pomalicky) sa mi ocividne dostalo do krvi, takze sa ozyvam po velmi velmi dlhej dobe. Snad zacnem jednym krasnym vyrokom, ktory Afriku veLmi vystihuje: “Boh dal Europanom hodiny a Africanom cas.”

Medzitym som vsak nezahalala a mam pre vas kopec novych infosiek a pikosiek a fotiek.Udialo sa totiz premnoho veci, smiesnych i smutnych, krasnych aj tych menej krasnych – ale retrospektivne aspon smiesnych..

Uz je to 9 mesiacov odkedy som prisla do Ghany. Po takej dobe si uz dovolim tvrdit ze som ako tak spoznala kulturu ludi – a to nemyslim pamiatky a prirodne krasy – tie stihne „obehnut” horlivy turista aj za jeden-dva tyzdne. Ja hovorim o kulture a zvykoch, ktore clovek neobjavi pokial s ludmi nezije, nepracuje, nepriateli sa.

NABOZENSTVO
Ano, opat pisem o nabozenstve. Afrika je magicky kontinent, a tentokrat to myslim doslovne. Drviva vacsina Arficanov magiou zije kazdy den. Miestnych samanov nazyvaju JUJUH alebo MALAM a su nesmierne uznavani a mocni.
Krestanstvo je v Ghane velmi mlade v porovnani s Europou. Prvi misionari prisli do krajiny v 15. storoci, no masivne rozsirenie krestanstva nastalo az v 19.storoci. Krestanstvo tu vsak funguje trosku inak ako u nas. Ak by som mala tunajsich krestanov popisat troma slovami, tak by to boli tieto – PRAGMATICI, BIZNISMENI, FANATICI. Pragmatici kvoli tomu, ze ich modlitby su vzdy velmi na rovinu – napriklad firemna modlitba na zaciatku dna by znela nejak takto: Prosime ta Boze aby si nam priniesol novych klientov na konci tohoto tyzdna a umoznil nam zarobit vela penazi. Ja som sice neveriaca, ale nabozenstvo som si vzdy predstavovala ako orientovanie sa na spiritualne hodnoty a nie „pozemske” pozitky.
Preco biznismeni: V ziadnej z krajin, ktore som doteraz navstivila som nevidela tolko roznych vetiev krestanov. Za vsetky spomeniem aspon tieto: Presbyteriani, Katolici, Metodisti, 7 dnovi adventisti, Charizmatici, Zionisti, Luterani, Baptisti atd atd. Kazda z tychto vetiev ma svoju vlastnu siet kostolov pod urcitym menom. Nech mi veriaci prepacia, ale kostoly v Ghane mi velmi pripominaju system multilevel marketingu. Kostoly maju svoje kancelarie, sekretarky, uctovnikov, vydavatelstva, radia, relacie v televizii a nespocetne vela dobrovolnikov ktorych ulohou je rozdavat letaky a presviedcat kazdeho koho zbadaju o tom, ze ich kostol je ten naj. Kostoly su si navzajom rivalmi a biju sa o kazdu jednu „ovecku”. Je uplne bezne ze sa vas Ghancan neopyta ci ste veriaci alebo nie, ale kam chodite do kostola. Kostol kam chodia je ich vlastna forma identity. Tento vikend som dokonca videla segmentaciu veriacich v Presbyteranskom kostole, kam som velmi nedobrovolne musela v nedelu ist. Svojich veriach rozdeluju na deti, mladez a dospelych, kazdi maju zvlast bohosluzby, v inej forme, inej dlzke. Ak mate peniaze, rada je jasna: postavte kostol a stanu sa z vas milionari. Pocas bohosluzieb je to niekedy aj 2-3 krat co zbieraju peniaze a Ghancania davaju a davaju.. Mnohi ludia do kostola nechodia iba raz, ale aj dvakrat do tyzdna, a to priemerna sluzba trva 2-4 hodiny. Su kostoly kde sluzby trvaju od rana do noci. Ked hovorim o vlastnych vydavatelstvach, mnozstvo kostolov robi svoj biznis prave prostrednictvom predavania knih, CDciek, dokonca nabozenskych filmov a nahravkach s roznymi omsami. Takisto je bezne, ze clenovia jednej rodiny chodia do roznych kostolov, kto si aky vyberie. Vacsinou si v nedelu oblecu najlepsie saty ake maju a ide sa.
No kedze Ghancania su velki pragmatici, vela z nich kombinuje krestanstvo s povodnym africkym samanstvom. V nedelu a niekedy aj jeden den v tyzdni idu do kostola, a popri tom nemaju problem zajst k samanovi a zakupit si fetististicke predmety ktore im maju splnit vsetky mozne tuzby. Castokrat su tieto predmety zmixovane s castami ludskeho tela, najma ak ide o nieco velmi dolezite a ak je saman naozaj hlboko v ciernej magii. Taketo sluzby sa poskytuju na objednavku bohatych zakaznikov. Vela Ghancanov tiez napriklad veri v urieknutie pohladom. Tiez farmari a rybari napriek tomu ze su krestania, respektuju povodnych africkych bohov – nerybarci sa utorky a na pole sa nejde stvrtky. Tieto dni nazyvaju dni pre Bohov.
Mojou malou uvahou je fakt, ze sice krestanstvo kaze toleranciu ako jeden zo zakladnych principov ale realita je bohuzial ina. Vzdelany mlady clovek napriklad ani okom nemihne ked vyhlasi ze cela Darwinova teoria evolucie je blby vymysel a ze nic take neexistuje. To je aspon na mna dost silne kafe, ze niekto este v 21.storoci vyhlasi ze zena je z rebra Adamovho.. Kedze mnohi Ghancania nikdy necestovali mimo svojej krajiny a ich oblubena televizia ich krmi iba primitivnymi americkymi akcnymi filmami alebo latinskoamerickymi telenovelami, vela toho o „svete” mimo Ghany nevedia. Preto ked sa ma pytaju na moju vieru a ja poviem ze som neveriaca, automaticky ma odsudzuju a snazia sa ma natlakom presvedcit o tom, ze takto sa zit neda a ze „musim” s nimi ist do kostola a ze „musim” si precitat taku a taku nabozensku knihu. Byt neveriacim je tu vazna socialna prekazka a mnoho priatelov mi radi aby som to „moc nerozsirovala”. Tu ale prichadzame k dalsej kulturnej odlisnosti – nasej Europskej otvorenosti a Ghanskemu „zatlkaniu”. O tomto vsak neskor.
„Zi a nechaj zit” je zabudnute a ich fanatizmus nepozna hranic. Tu prichadzam k vyzvetleniu preco FANATICI: krestanstvo pre Ghancanov nie je forma spiritualnej potravy, socializacie alebo formou travenia volneho casu. Krestanstvom su priam posadnuti a podmienuju kostolu takmer vsetko (mozno s vynimkou rodiny). Modlitby su bezne nielen v kostole ale napriklad vo firme na zaciatku dna, na zaciatku a konci firemnych stretnuti (manazerske mitingy, mitingy oddeleni atd atd), na zaciatku a na konci treningov, skoleni, konferencii, v pozdravoch napriklad ked pridete alebo odidete z obchodu, v telefonickych rozhovoroch, mailoch (nikdy som si nemyslela ze existuje tolko nabozenskych spamov..), televizii, radiu, na plagatoch, na zadnych sklach aut, na desktope pocitaca, zvoneni na mobile, na trickach, obrazkoch a takto by som mohla pokracovat este velmi dlho. Napriklad ked studenti napisu diplomovku, prva vdaka patri Bohu a potom vsetkym ostatnym..
Taktiez je v Ghane mnoztvo moslimov, ale s nimi sa az tak moc nestretavam, kedze vacsinu casu travim v Accre (hl. meste na juhu) a vacsina moslimov zije na severe krajiny.